Sirocco Studio
sirocco__studio
kontakt@siroccostudio.pl
Sirocco Studio
kontakt@siroccostudio.pl
siroccostudioprojektowe@gmail.com
+48 512 090 807
21.01.2023
2.Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna której przepływ możemy regulować w zależności od naszych potrzeb. Głównym zadaniem rekuperacji jest wymiana zużytego powietrza bogatego w dwutlenek węgla i wilgoć na nowe świeże powietrze, które jest pobierane za pomocą czerpni. Pobierane powietrze jest filtrowane z zanieczyszczeń i owadów dzięki czemu do naszego mieszkania nie trafiają rzeczy, których nie chcemy.
Powietrze, które pobieramy jest mieszane z powietrzem, które wyprowadzamy z pomieszczenia dzięki czemu możemy odzyskiwać część ciepła, które „ucieka” z pomieszczenia podczas wymiany. Rekuperacja dodatkowo lekko ogrzewa powietrze które wpada do rekuperatora z zewnątrz żeby do naszych pomieszczeń nie trafiało bardzo zimne powietrze w okresie zimowym - dzięki temu nie czujemy niekomfortowego powiewu zimnego powietrza z wentylacji.
Kolejna różnica między dwoma systemami są koszta, rekuperacja dla domu około 100m pobiera rocznie energie która kosztuje nas średnio 1200-1400 PLN
Przyjmując, że średnia cena energii wynosi 0,80zł/kWh. Rekuperator przewidziany dla domu o powierzchni 100 m2 ma moc do 200 W. Przyjmując, że silnik wentylatora działa cały czas to w ciągu roku koszt zużycia prądu wyniesie - 200x24x365x0,80 = 1401zł. Jest to zawyżona kwota, ponieważ jak wiadomo można wyłączyć rekuperacje od maja do września i otwierać okna (my tak robimy). Cieszymy się wtedy naturalną wentylacją z naszego podwórka.
Koszt filtrów, które wymienia się co 4 miesiące to koszt około 100-200 PLN w zależności od modelu rekuperatora i można spokojnie je wymienić samemu, a trwa to około 5 minut.
Wentylacja grawitacyjne raz zainstalowana nie będzie nas kosztowała nic, no może oprócz tego co stracimy na ogrzewaniu w sezonie grzewczym, przez to że nie zdecydowaliśmy się na rekuperację!
Przeczytałem również trochę artykułów na ten temat przed zdecydowaniem się na drugi dom i wniosek, który mi się wysunął jest jeden:
Dzięki rekuperacji wydamy dużo mniej na ogrzewanie, ale należy pamiętać że rekuperacja musi iść w parze z dobrym ociepleniem budynku. Rekuperacja pozwala zaoszczędzić 70%wydatków na ogrzewanie w sezonie grzewczym.
Rekuperator do naszego domu z elementami instalacyjnymi i montażem, kosztował nas 17 tys. PLN. Czas pokaże czy inwestycja w rekuperację zwróci nam się a może na siebie zarobi. Na tą chwilę mogę napisać tylko tyle, że komfort rekuperacji jest ogromny, a wydatki za ogrzewanie domu spadły do minimum.
W pierwszym domu nie zdecydowaliśmy się na rekuperację i to był nasz błąd, który przy budowie kolejnego domu poprawiliśmy.
Kontrola nad przepływem powietrza w domu to przede wszystkim komfort i oszczędności na czym powinno zależeć każdej osobie, która ma na uwadze zmiany klimatu oraz zawartość swojego portfela.
1. Różnica miedzy rekuperacją, a wentylacją grawitacyjną
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, dzięki której kontrolujemy temperaturę oraz ilość powietrza, które jest wtłaczane do naszego domu. Nie przepuszcza ona alergenów w postaci np. pyłków, substancji smolistych oraz kurzu, dzięki filtrom powietrza, na których zatrzymuje się większość zanieczyszczeń dzięki czemu powietrze w naszym domu jest wolne od alergenów z zewnątrz. Rekuperacja eliminuje też wszystkie mostki termiczne, dzięki czemu sprawdza się w budownictwie pasywnym.
Wentylacja grawitacyjna jest to z kolei tradycyjny system wentylacji przez który tracimy mnóstwo ciepłego powietrza przez brak kontroli takiej jak przy rekuperacji. Działa ona na zasadzie różnicy ciśnień, ciepłe powietrze kieruje się ku górze wiec z automatu to co nagrzejemy ucieka, a po co takie marnotrawstwo?
Główna różnica w obu rozwiązaniach jest to ze w wentylacji grawitacyjnej powietrze tylko ''ucieka'' z naszego domu przez wentylacje. Świeże powietrze musimy dostarczać do pomieszczeń poprzez wietrzenie pokoi otwierając okna z rana bądź przed spaniem, można to również robić przez zastosowanie nawiewników w oknach.
Pytanie brzmi - czy mamy kontrole nad powietrzem dostarczanym do naszych pomieszczeń? – oczywiście ze nie, tak samo jak nie mamy kontroli nad powietrzem uciekającym z niego.
4.Błędy przy rekuperacji
5. Dodatkowe zalety rekuperacji:
Mniejszy hałas z zewnątrz
wentylacja na żądanie - szybkie przewietrzanie pomieszczeń
szybkie usuwanie wilgoci - suche okna i lustra w pomieszczeniach narażonych na wysoką wilgoć takich jak łazienka czy kuchnia
szybkie usuwanie zapachów z kuchni (przy gotowaniu), lub WC (widomo😉)
w wentylowanych pomieszczeniach szybciej schną podłogi po umyciu
Brak projektu rekuperacji to największy błąd
przed montażem rekuperacji należy wykonać projekt i sprawdzić 5 razy czy wszystkie jest poprawnie wymiarowane żeby nie okazało się ze siła nawiewu jest dużo większa w jednym z najbliższych pomieszczeń niż w najdalszym, my wykonaliśmy projekt, był on później potrzebny do odbioru budynku.
brak odpowiedniej izolacji kanałów wentylacyjnych co wpływa na szybkie wychładzanie się powietrza które biegnie w kanałach wentylacyjnych.
My nasze kanały wentylacyjne umieściliśmy w „kanapce” z wełny mineralnej lub jak to woli w poduszce powietrznej zamkniętej z jednej i drugiej strony przez wełnę. Dzięki czemu nie ma mowy o utracie ciepła.
zbyt małe tunele wentylacyjne mogą wpływać na złe działanie rekuperacji
3.Nawiew i wywiew
W zależności od rodzaju pomieszczenia na suficie umieszczamy miejsce wywiewu lub nawiewu rekuperacji. Wywiew, który „wysysa” powietrze umieszcza się przede wszystkim w kuchni i łazienkach oraz w pomieszczeniu gospodarczym i garderobach. Są to pomieszczenia, które mają najwyższą wilgotność. Miejsca nawiewu powietrza z rekuperacji powinny znajdować się np. w sypialniach oraz w salonie.