Wiele osób przed rozpoczęciem budowy nie zastanawia się dokładnie jaki dom będzie dla nich odpowiedni. Zaczynają budowę nie wiedząc co będzie dla nich najlepsze i ile wydadzą na poszczególne etapy budowy, a tym bardziej na wykończenie wnętrza, przez co budowa przebiega bardzo chaotycznie.
Razem z żoną wybudowaliśmy dwa domy, przy budowie pierwszego z nich nie wiedzieliśmy praktycznie niczego, przez co popełniliśmy sporo błędów, a największym z nich było to, że był on po prostu za duży. Sprzedaliśmy świeżo wybudowany dom i wybudowaliśmy nowy, mniejszy i zdecydowanie bardziej dostosowany do naszych potrzeb. Nowy dom okazał się strzałem w dziesiątkę, nareszcie czujemy się w nim jak u siebie i mamy poczucie, że wszystko jest w nim na swoim miejscu.
W tym artykule porównam ze sobą oba budynki, opiszę plusy i minusy obu z nich specjalnie dla Was żebyście nie popełnili naszych błędów przy budowie swojego wymarzonego domu a co za tym idzie zaoszczędzili sporo pieniędzy.
1. Ogrzewanie
Jeśli lubimy komfort i chcemy utrzymywać wysoką temperaturę w domu, musimy przywiązać dużą wagę do ocieplenia budynku, tak samo w środku jak i na zewnątrz. Grubość ocieplenia jest istotna, pociąga za sobą wyższe koszty budowy ale za to daje lepszą izolacje budynku, w którym mieszkamy co z kolei przekłada się na lepsze „trzymanie” ciepła i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Gdy izolacja jest gruba i porządnie wykonana budynek po nagrzaniu pomieszczeń do pożądanej temperatury zimą wychładza się wolniej, natomiast latem wolniej się ogrzewa dając miły chłodek w cieplejsze dni.
W obu domach zastosowaliśmy z żoną 20 centymetrów styropianu na ścianach zewnętrznych, natomiast do ocieplenia dachu w pierwszym budynku zastosowaliśmy wełnę a w drugim (naszym zdaniem lepsze rozwiązanie) pianę pur.
Ocieplanie pianą pur to szybka metoda ocieplania dachu, cały proces w naszym domu trwał kilka godzin. Ocieplenie wykonała dla nas firma, która kompleksowo zajęła się wszystkim. Piana pur pokrywa calą powierzchnie dachu i wchodzi w każdą najdrobniejszą szczelinę dachu, przez co likwiduje wszystkie mostki termiczne, którymi może uciekać cieple powietrze z naszego domu. Wełna niestety nie jest w stu procentach szczelna a jej nakładanie jest pracochłonne i nie przyjemne.
Dodatkowo chcę wspomnieć o rekuperacji. W pierwszym domu nie zainstalowaliśmy rekuperacji co naszym zdaniem było błędem, gdyż dzięki rekuperacji nie trzeba wietrzyć pomieszczeń metodą tradycyjną poprzez otwieranie okien i wietrzeniem grawitacyjnym. Przez wietrzenie grawitacyjne w naszym pierwszym domu uciekało mnóstwo ciepłego powietrza, na co nie mieliśmy za bardzo wpływu. Dzięki rekuperacji możemy wietrzyć pomieszczenie i równocześnie odzyskiwać ciepło, mamy wpływ na regulację przepływu powietrza i możemy go dostosować do potrzeb domowników.
Od 2023 roku w polskim prawie budowalnych zaszła zmiana i każdy nowo wybudowany budynek będzie musiał posiadać rekuperacje. (czytaj: Rekuperacja- artykuł)
2. Budowa domu w stanie surowym
Wielkość domu = ilość materiałów
Pierwszy nasz dom był ogromny, dwu poziomowy, ze stropem monolitycznym. Za to drugi jest parterowy, mały dostosowany do naszych potrzeb. Każde pomieszczenie ma określone zastosowanie. Projekt pierwszego budynku kupiliśmy ze strony internetowej, która sprzedaje gotowe projekty, zbudowaliśmy dom dokładnie taki jaki był w projekcie, od samego początku bez żadnych znaczących zmian. Za to drugi dom zaprojektowaliśmy od początku do końca sami, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia są takie jakie chcieliśmy, a ich układ jest niemal idealnie dostosowany do naszego trybu życia oraz skorelowany z wyposażeniem wnętrz.
Różnica w cenie stanu surowym wynika przede wszystkim z ilości użytych materiałów. Malo osób zadaje sobie sprawę ze każdy szczegół ma znaczenie i przekłada się na wycenę stanu surowego.
Gdy wiemy jaki budynek chcemy postawić nie marnujemy naszych pieniędzy na materiały budowlane potrzebne na wybudowanie domu, a w konsekwencji ogromnych kwot na wykończenie wielkiej powierzchni jaką wybudowaliśmy po zachłyśnięciu się przestrzenią jaką oferują nam wysokopowierzchniowe projekty domów.
Wciąż powszechne jest myślenie, że w małym domu będzie nam za ciasno, potrzebujemy pokoju dla gości, spiżarni, pralni i mnóstwa innych pomieszczeń, a co za tym idzie dużej powierzchni - minimum 150m2. My mamy wszystko co potrzebne na powierzchni 90m2.
Konstrukcja dachu
Przy budowie pierwszego domu z racji tego ze nie mieliśmy doświadczenia zdecydowaliśmy się na klasyczną dachówkę ceramiczną pokrytą specjalnym materiałem, który zapobiega porastaniu dachówki mchem. Konstrukcja dachu musiała być solidna przez co wydaliśmy na nią znaczną kwotę pieniędzy, dużo wyższą niż na konstrukcje w drugim domu. Na pokrycie dachu w drugim domu wybraliśmy blachę w rąbek, która jest tańsza i lżejsza od dachówki ceramicznej, nie wymaga tak ciężkiej a co za tym idzie drogiej konstrukcji. Dodatkowym plusem naszego wyboru było to, że blacha w rąbek bardzo nam się podoba i konweniuje z nowoczesnym stylem naszego domu.
3. Ilość pomieszczeń = powierzchnia ścian
W pierwszym domu z racji ogromnej powierzchni zauważyliśmy dwie rzeczy:
Po pierwsze - kilka pomieszczeń było niepotrzebnych takich jak przedsionek do pralni albo przedsionek do części sypialnianej na parterze,
Po drugie - pomieszczenia były za duże co przekładało się na powierzchnie ścian i podłóg, które ktoś musiał później wykończyć i ogrzać
Przy projektowaniu drugiego domu zastanowiliśmy się dogłębnie czego potrzebujemy i jak będziemy spędzać czas w pomieszczeniach, które będą znajdowały się w naszym domu. Zrobiliśmy dokładne projekty z wymiarami rzeczywistymi pomieszczeń i mebli. Wizualizacje pomogły nam spojrzeć na wnętrza, które miały powstać, dzięki czemu mogliśmy spersonalizować powierzchnie i układ mebli pod nasze potrzeby.
4. Powierzchnia podłóg
Co tu dużo pisać powierzchnia podłóg była mniejsza w drugim domu dzięki czemu mogliśmy pozwolić sobie na małe szaleństwo w wyborze paneli podłogowych i listew, które użyliśmy do wykończenia wnętrza. Z racji mniejszej powierzchni mogliśmy pozwolić sobie na droższe, zaspokajające nasze gusta panele oraz płytki.
5. Wyposażenie
Jednym z bardzo ważnych jak nie najważniejszych aspektów budowy domu jest jego wyposażenie. Dzięki mniejszej powierzchni mogliśmy sobie pozwolić na lepsze meble wykonana przez stolarza i lepszej jakości sprzęty. Oszczędziliśmy na wcześniejszych etapach, więc mogliśmy zainwestować w lepsze modele sprzętów i droższe elementy wykończenia.
6. Sprzątanie
Jest to mało znaczący aspekt jeśli chodzi o podejmowanie decyzji jaki dom chcemy wybudować - ale warto o nim wspomnieć. Sprzątanie dużych powierzchni jest kłopotliwe i kosztowne. Nikt nie chce sprzątać dużych powierzchni i tracić na nie dużo swojego czasu, który przecież można spożytkować na hobby. Dodatkowo środki czystości – dwukrotnie mniejsza powierzchnia dwukrotnie mniejszy rachunek za środki czystości, co w przełożeniu na cały rok daje kilka dobrych stówek oszczędności w domowym budżecie. Porównując utrzymanie dużego domu z małym cieszymy się z żoną z naszego małego gniazdka!
Podsumowanie
Podsumowując oba domy, widzimy na pierwszy rzut oka, że głównym powodem dla którego postanowiliśmy przerzucić się na mniejszy dom był aspekt finansowy ale nie tylko. Dzięki mniejszemu metrażowi mogliśmy wybierać lepsze materiały wykończeniowe. Z czasem zauważamy ile czasu zyskujemy dzięki mniejszemu metrażowi. Przecież nie powinno to wyglądać w ten sposób ze człowiek staje się niewolnikiem swojego domu i musi na niego harować i tracić całe godziny na sprzątanie swojego gniazdka. Dodatkowo widzimy również ze zaczęliśmy spędzać ze sobą więcej czasu, mniejszy metraż zbliża do siebie ludzi. W dużym domu każdy traktował swój pokój jak mini mieszkanko. Spędzał w nim większość czasu, oglądał telewizje, spał oraz jadł posiłki. Dzięki mniejszej przestrzeni ludzie korzystają z pokoi tak jak powinni.
A Ty jakie rozwiązania preferujesz? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami :)
Sirocco Studio
sirocco__studio
kontakt@siroccostudio.pl
Sirocco Studio
kontakt@siroccostudio.pl
siroccostudioprojektowe@gmail.com
+48 512 090 807